Aký bol môj rok 2019?

Rok 2019 sa skončil a je teda na mieste trocha sa zastaviť a zrekapitulovať, čo sa stalo a ako sa mi darilo splniť svoje predsavzatia, ktoré som si na začiatku roka tak starostlivo spísala.

Po osobnej stránke si rok 2019 určite budem pamätať, pretože sa mi navždy zmenil život. V októbri sa mi narodil synček a tým pádom väčšinu roka som pozornosť sústredila na prípravy a samotnú starostlivosť o tohto (pre mňa úžasného) nového človiečika.

Mala som šťastie, že moje tehotenstvo prebehlo absolútne bez komplikácií a bola som celý čas vo výbornej kondícií. Ešte v poslednom mesiaci pred pôrodom som chodila na dlhé prechádzky a po nákupoch v meste. To zrejme pomohlo aj rýchlemu zotaveniu po pôrode, ktorý bol plánovaný a tým pádom až desivo jednoduchý a v podstate bezbolestný. Až tak, že mi chvíľami pripadá, že je to nefér a niekde inde si to osud vyberie naspäť. Jedinou chmárou v tehotenstve bola komunikácia s lekármi, ktorí mi pri každej prehliadke vážne oznámili, že moje bábo je menšie ako má byť. No zároveň to neriešili a nechceli povedať, čo to znamená alebo aký to má mať dopad na jeho zdravie. Bola som teda neustále ustaraná, aby bolo všetko v pohode, ale, našťastie, žiadne z katastrofických scenárov, ktoré mi prišli na myseľ, sa nestali a drobec je úplne v poriadku.

Už v minulom roku som sa začala viac zaujímať o ekológiu a zero waste princípy a ich uplatnenie v bežnom živote. Eko zmýšľanie sa tehotenstvom a materstvom ešte umocnilo a formovalo mnoho mojich rozhodnutí o tom, ako chcem fungovať s bábätkom a ako upraviť svoj životný štýl. Musím priznať, že som spočiatku bola nadšená z bezobalového nakupovania, minimalizovania svojich nákupov oblečenia a celkovo odhodlaním, ktoré som do ZW lifestylu vložila. Časom sa ale ukázali hranice a rozpory, ktoré zatiaľ neviem prekonať a to ma trápi a demotivuje. Ako napríklad to, že náš obľúbený syr Feta je dostať len v plastovej krabičke a alternatívy kupované na váhu sa mu nevyrovnajú, alebo avokádo, ktoré cestuje cez polovicu planéty. Zistila som, že pri nákupe zeleniny a čerstvých potravín stále chtiac – nechtiac kupujem veľa výrobkov v plaste a niektorým druhom nedokážem nájsť plnohodnotnú alternatívu. Tento rok sa chcem preto zamerať aj na odbúranie týchto rozporov, respektíve ich vyriešenie.

V práci ako takej, našťastie, zmeny nenastali. Od polovice augusta som na materskej dovolenke, takže viac ako polovicu roka som buď nepracovala alebo sa schyľovalo k odchodu, a tak nemalo zmysel sa v práci viac angažovať alebo rozbiehať nové výzvy. Napriek tomu mám pocit, že som odviedla dobrú prácu, hoci iste by sa dal nájsť aj priestor na zlepšenie. Začiatkom roka som pritom trpela intenzívnym stresom, keď som spolupracovala s veľkým predajcom športových potrieb a dostala som sa do fázy, kde aj obyčajný email či telefonát od klienta bol pre mňa ako rozbuška. Z tohto hľadiska som rada, že nemusím riešiť klientov a ich často prehnané alebo vyložene nezmyselné požiadavky ku kampaniam, ktoré majú za cieľ len zvyšovať spotrebu vecí v spoločnosti, bez úvahy nad dôsledkami. To, ako sa s týmto obecným problémom mojej práce popasujem budem ešte musieť vyriešiť pred koncom materskej.

One Comment

Komentáre sú uzavreté.